Aktywność kotów


Aktywność kotów w środowisku

Osobom, które nie mają bliższej styczności z kotami, kojarzą się one zazwyczaj ze zwierzętami skłonnymi do psot, harców, skoków i polowań, a z drugiej zaś strony myśl o kocie nasuwa skojarzenia ze zwierzęciem spędzającym większość dnia na spaniu i leniuchowaniu. Jak faktycznie przedstawia się bilans aktywności kota i czego nasi pupile potrzebują w tym zakresie?

aktywność kotówPosiadacze czy też zawodowi hodowcy kotów z pewnością obserwują, że w ciągu doby pewne czynności zajmują ich pupilom mniej lub więcej czasu. I nie ma znaczenia cz są to koty rasowe czy nie. Proporcje zależą tutaj miedzy innymi od rasy, wieku zwierzęcia, jego płci czy stanu zdrowia. Innymi czynnikami różnicującymi rozkład czasu na poszczególne aktywności są: kastracja, fakt czy zwierzę przebywa na podwórku, czy jedynie w domu oraz na przykład dieta.

Kocie noworodki spędzają większość dnia na spaniu i przyjmowaniu pokarmu, jednak już w drugim tygodniu życia aktywność kotów się zwiększa. Kocię zaczyna eksplorować otoczenie, interesować się zachowaniem innych przedstawicieli swego gatunku oraz pozostałych zwierząt. W tym momencie relacje kocięcia z kotką i rodzeństwem są niezwykle ważne dla jego rozwoju. Do około ósmego tygodnia, kiedy to trwa okres wrażliwości socjalnej kota ogromnie ważne są też doświadczenia, jakie mały kotek nabędzie w związku z ludźmi. Te doświadczenia wpłyną na całe jego dalsze życie i zachowania kota. Ten czas to okres skoków, wspinania się, gonitw i zapasów z rodzeństwem. Takie zabawy rozwojowe zajmują maleństwu praktycznie cały czas poza spaniem i jedzeniem. Do czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej, czyli mniej więcej do 6- 12 miesiąca życia koty charakteryzują się ogromną potrzebą badania otoczenia. Między 2 a 4 rokiem kot dojrzewa społecznie. Wtedy zachodzą w nim znaczące zmiany. Szalony, pełen energii i ciekawości świata kotek powoli zmienia się w zwierzę bardziej rozważne, spokojniejsze, dbające o swoje terytorium i szukające większej ilości okazji do wylegiwania się w ciepłym i wygodnym miejscu. Generalnie w miarę upływu lat kocia aktywność maleje. Koty mające więcej niż 7 lat zazwyczaj wolą spędzać czas na fotelu lub w legowisku niż na uganianiu się za piłeczką, jednakże jeżeli kot jest zdrowy i sprawny, do końca życia nie zaprzestaje zabawy w takiej czy innej formie.

To nie wszystko o kotach. Obok bilansu aktywności warto także zwrócić uwagę na częściowo nakładający się na niego bilans przyjemności, czyli zestawienie czynności, które kotu zapewniają miłe doznania. W bilansie przyjemności jak i aktywności wysokie miejsce zajmuje sen, lecz dla wielu ras kotów przyjemniejsza jest zabawa z opiekunem czy eksplorowanie otoczenia. Podobnie jest z zabawami związanymi z zaspokajaniem instynktu łowieckiego.

Stosunkowo niewiele czasu w dobowym bilansie zajmuje jedzenie, żucie, gryzienie pokarmu czy pielęgnacja sierści oraz znaczenie terenu, które to ulega zazwyczaj zupełnej marginalizacji jeżeli kot jest wykastrowany.aktywność kotów
Jeżeli chcemy ocenić, czy nasz kot spędza czas w sposób prawidłowy i zdrowy,to powinniśmy wziąć pod uwagę szerszy kontekst sprawy, jak na przykład aktualną sytuację życiową, obecność innych zwierząt itp.
Zawsze warto zwracać uwagę na to, co niepokoi, czyli gwałtowne zmiany lub zachowania nietypowe. Jeżeli na przykład zaważymy, że u naszego dorosłego kota zwiększyła się aktywność w taki sposób, że wiąże się to z objawami takimi jak: brak snu przez większą cześć nocy, zmiana apetytu, czy nadmierna wokalizacja, natychmiast wymaga to skonsultowania z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Podobnie jest ze znacznym spadkiem aktywności w postaci zabawy czy eksploracji u młodego, zdrowego kota.

Czy ostatnio w naszym życiu nie zaszła zmiana, która spowodowała, że nie jesteśmy w stanie poświęcić na zabawę z kotem tyle czasu co kiedyś? Jeżeli tak, to nie powinien dziwić nas spadek aktywności w zakresie wypoczynku i eksploracji, zaś wzrost w zakresie pielęgnacji futerka lub znaczenia terenu. Koty zdecydowanie wolą zabawę z opiekunem niż samotność wiec mogą sobie w ten sposób rekompensować zbyt małą ilość czasu jaką aktywnie z nimi spędzamy.

Jeżeli wiele godzin jesteśmy poza domem, kot po prostu się nudzi. Nic więc dziwnego, że wieczorami i nocą może domagać się uwagi i zabaw. To, co z naszego punktu widzenia jest nadaktywnością, w danej sytuacji jest zupełnie normalne. Dlatego czas, kiedy opiekuna nie ma w domu, należy kotu organizować , proponując zabawy, które go będą pochłaniać i wymuszą na nim aktywność. Dobrym pomysłem są piłeczki, które trzeba turlać, by wydostawały się nich kawałeczki pokarmu.

Kot czuje się najlepiej w stabilnym środowisku i jeżeli chcemy by jego aktywność była unormowana, starajmy się o stałe pory podawania posiłków, czy zabaw. Bierzmy pod uwagę to, czego kot potrzebuje i uwzględniajmy to w opiece nad nim, wtedy dostarczy nam ona jeszcze więcej przyjemności, gdyż będziemy wykorzystywać naturalne potrzeby kota bawiąc się nim na przykład wieczorem, a po południu odpoczywając z kotem na kolanach.

Jak widzimy, aktywność kotów domowych zwłaszcza tych nie wychodzących w znacznym stopniu jest zależna od nas.