Ciekawostki o kotach


Ciekawostki o kotach i nie tylko…

Im więcej poznajemy ciekawostek o kotach, tym bardziej budzą niedowierzanie. Z pewnością wynika to z ciągle niewielkiej wiedzy o tych zwierzętach. Świat od niedawna zaczął więcej interesować się kotami. Jest to zapewne związane z coraz większą chęcią posiadania kota w domu, a w wyniku czego także środowisko nauki i medycyny zwierzęcej musiało zacząć badania, chcąc zapewnić odpowiedni stan zdrowia kotom przebywającym pod opieką swoich właścicieli…

 

Kot i mleko

Od bardzo dawna w naszej mentalności kot kojarzy się z mlekiem, a mleko z kotem. Do dziś, zwłaszcza na wsiach, kot pije mleko po rannym i wieczornym dojeniu krów. Prawda jest taka, że koty faktycznie bardzo je lubią, ale… zupełnie nie potrzebują. Odpowiednie mleko otrzymują od kociej mamy, a później nie powinny już go dostawać. Koty nie trawią zawartej w mleku laktozy, co często doprowadza je do problemów żołądkowych oraz biegunek. Najlepsza dla naszego kociego pupila jest czysta woda.

Wiek kota w porównaniu z człowiekiem

Wiek kota Odp. wiek człowieka Wiek kota Odp.wiek człowieka
1 12 10 56
2 24 12 64
3 28 14 72
4 32 16 80
6 40 18 88
8 48 20 96

 

Kto jest tatą?

Czy wiecie, że kociaki z jednego miotu mogą mieć różnych ojców? U kotów, to wcale nie rzadkie zjawisko. Dzieje się tak wówczas, gdy kocia mama miała kontakt z kilkoma kocurami i komórki jajowe zostaną zapłodnione nasieniem pochodzącym od różnych kotów. Często się dziwimy, że w jednym miocie rodzą się kocięta tak skrajnie niepodobne do siebie.

Kocie oczy

Jak wiadomo wielkość źrenic u kota zmienia się wraz z natężeniem światła. Ale nie tylko. Bacznie je obserwując możemy zauważyć także zmiany ich wielkości w zależności od nastroju. Wąskie źrenice oznaczają odprężenie i spokój. Rozszerzone natomiast pokazują strach, zaskoczenie, gotowość do ataku lub obrony.

Znakowanie moczem

Maine Coon’y to niezwykłe koty. Niezwykle rzadko zdarza im się znaczenie terenu i między innymi z tego powodu są rasą niezwykle pożądaną przez osoby pragnące mieć wspaniałego futrzaka w domu. Znakowanie moczem jest jednak typowym zachowaniem, służącym komunikowaniu się z innymi osobnikami. Nie musi ono świadczyć o złym wychowaniu. Stosują je też koty nauczone korzystania z kociej toalety. Plam moczu z dywanów i mebli nie należy zmywać  środkami zawierającymi amoniak. Ze względu na chemiczne podobieństwo amoniaku do mocznika, kot może nadal znakować to miejsce.