Czy kot tęskni ?


Czy kot tęskni? – odpowiadamy

Kot też tęskni

czy kot tęskniTęsknota u psów? Tak, ale u kotów? U psa po prostu bardziej czytelne są komunikaty radości czy smutku. Okazuje się, że te z pozoru nie zainteresowane nami zwierzęta, również tęsknią. Fachowo określa się to mianem lęku separacyjnego i jest zaburzeniem, które zaniedbane może wywołać poważne konsekwencje. Dobre hodowle kotów doskonale o tym wiedzą.

Najczęściej powodem tego typu zaburzeń może być duże przywiązanie emocjonalne opiekuna i kota (kota i opiekuna zwłaszcza) i ujawniają się, gdy pupil zmuszony jest pozostawać sam w mieszkaniu.

Niestety, dzisiejsze czasy są okrutne, gdyż nierzadko musimy pracować po wiele godzin, pozostając poza domem. Cierpią przy tym i nasze ukochane koty. Głównymi objawami tych zaburzeń emocjonalnych mogą być: oddawanie moczu czy kału poza kuwetą (należy tu wykluczyć zaburzenia spowodowane chorobą), ale i depresja. Wszystkie te objawy mogą się okazać niebezpieczne.

 

Jak temu zapobiec?

Czy kot tęskni? – Tak! Oto nasza rada: zaraz po powrocie oraz przed wyjściem z domu należy ignorować naszego kota i udawać, że się goczy koty tęsknią nie widzi. Wiemy, to jest bardzo trudne i serce się kroi, ale tak trzeba, dla dobra naszego ukochanego pupila.

Może należy tez rozważyć pojawienie się w domu drugiego kotka? Z pewnością czas naszej nieobecności w domu zagospodarują sobie na wzajemne zabawy. Doświadczyliśmy tego my i doświadczyło tego wielu naszych znajomych. My z przyjemnością rezygnujemy nawet z najciekawszych filmów w TV, by obserwować wzajemne relacje, podziwiać pomysły na zabawy naszych kotów i w nich uczestniczyć. Ludzie mogą się od nich bardzo wiele nauczyć.