Dlaczego kot mruczy


 

Dlaczego kot mruczy? – postaramy się odpowiedzieć

 

dlaczego kot mruczyNajczęściej mruczenie u kotów obserwujemy w momencie nawiązywanie kontaktów społecznych. Prawie każdy z nas spotkał się z tym zjawiskiem trzymając kota na kolanach. Dobre samopoczucie oraz zadowolenie, kot okazuje zarówno innym kotom jak i ludziom. Pierwsze mruczenie pojawia się podczas ssania matki i również jest oznaką zadowolenia. Wówczas na ogół kocia mama odpowiada tym samym.

 

Ludzkość od bardzo dawna zastanawiała się nad mruczeniem u kotów. I tak, jak już od dość dawna wiedziano, że na pewno jest oznaką zadowolenia, tak stosunkowo niedawno odkryto, w jaki sposób ono powstaje. Na przykład jedna z teorii głosiła, że powstaje na skutek turbulencji krwi w głównych żyłach. Niedawno poznano jednak prawdziwą przyczynę. Obecnie wiadomo, że mruczenie powstaje w krtani. Kot oprócz normalnych strun głosowych posiada dodatkową fałdę skórną, zwaną fałszywą struną głosową. Kot podczas oddychania dzięki odpowiednim mięśniom krtani kieruje strumień powietrza tak, że przeciska się on obok tej fałdy i przez odpowiednie falowanie tej fałdy jest przerywany około 30 razy na sekundę i tak si ę wyjaśniło dlaczego kot mruczy.

„Naukowcy z Fauna Communications Research Institute w Karolinie Północnej zaobserwowali, że mruczenie dlaczego koty mrucząkotów zmienia się w zakresie 25 do 50 Hz, zaś powstające fale dźwiękowe wspierają procesy naprawcze w kościach. Buczące mruczenie służy więc nie tylko komunikowaniu się, ale także zmniejszeniu stresu oraz samoleczeniu. To, czego nauczyliśmy się od kotów już zostało zastosowane w medycynie – sztucznie uzyskiwane mruczenie, tzw. Wibrotrening, należy dziś do form terapii osób, które cierpią na zrzeszotnienie kości (osteoporozę)”.

 

Na podstawie książki Denise Seidl „Kot, kocur, kiciuś…” eksperta
w  dziedzine zachowania kotów, przewodniczącej Zwiąku Psychologów
Zwierząt Domowych w Austrii. Docent etologii stosowanej, uznany i
wzięty doradca związków hodowców.