Drapak dla kota


Idealny drapak dla naszego kota

Wszystkie rasy kotów potrzebują porządnego drapaka. Właściciele kotów, szczególnie Ci „początkujący” mogą mieć niemały problem z zakupem odpowiednich akcesoriów niezbędnych w domu każdego posiadacza tego czworonoga. Do tego rodzaju sprzętów z pewnością można zaliczyć drapak, który jest wyposażeniem obowiązkowym.  Służy on do ścierania wierzchnich warstw pazura.

Drapak dla kota – ale jaki? W jaki sposób, spośród całej masy dostępnych na rynku drapaków, wybrać ten drapak dla kotanajlepszy? Ostateczna ocena i tak będzie należała do kota, bowiem ten, kiedy wypróbuje dany drapak, może ochoczo i codziennie z niego korzystać lub ostentacyjnie ominąć i udać się z pazurami  w kierunku kanapy. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ kot wybiera miejsce dla siebie najwygodniejsze i najbardziej mu odpowiadające.  Mając jednakże odpowiednią wiedzę  na temat upodobań kotów, możemy zoptymalizować wybór sprzętu da naszego pupila.

Czym się kierować  przy wyborze?

Kiedy rozejrzymy się ofercie jakiegokolwiek sklepu z akcesoriami dla zwierząt, ujrzymy mnogość cen, kształtów i wielkości drapaków. Nie zadowalajmy się  najtańszym sprzętem, mniemając, że obowiązek wobec kota zostanie spełniony z momentem przywiezienia do domu namiastki drapaka. Tani sprzęt będzie albo bardzo niski i mały, albo niesolidnie wykonany ze słabych materiałów. To zła inwestycja. Z doświadczenia hodowców oraz właścicieli kotów wynika, że najbardziej lubiane przez ich pupili są „kocie drzewka”, czyli wysokie drapaki, z kilkoma poziomami, dużą powierzchnią do drapania oraz dodatkowymi urozmaiceniami, typu legowiska, hamaki czy budki. Koty uwielbiają spoglądać na świat z góry, więc chętnie będą przebywać niemal pod sufitem na wysokim drapaku. Warunkiem jest jego stabilność. Sprzęt nie może być chwiejny,  ponieważ koty nie będą z niego korzystały, więc trzeba to sprawdzić przed kupnem.
Słupki  idealnego drapaka powinny być owinięte grubą i wytrzymałą  liną sizalową, która nie ulegnie łatwo zniszczeniu podczas drapania. Lina, żeby spełniać swoje zadanie, musi  być porządnie i gęsto nawinięta i o odpowiedniej długości splotu. Inny ważny element budowy drapaka, to mocna, gruba tuleja, z której wykonane są słupki do drapania. Powinna ona  mieć ściankę o grubości co najmniej 10 mm, a wtedy nie złamie się ona nawet przy upadku drapaka w czasie kocich szaleństw i skoków. Warto też zapytać sprzedawcę, jakiego rodzaju łączenia ma drapak. Unikajmy kupna sprzętów z plastikowymi elementami montażowymi, ponieważ nie są one trwałe. Dodatkowo zawarte w komplecie z drapakiem półki powinny spełniać wszelkie normy, także wytrzymałościowe i być obite solidnym i dobrym jakościowo materiałem- pluszem lub wykładziną, gwarantuje to długą żywotność zakupionych akcesoriów dla naszych pupili.

Warto dodać, że porządny drapak dla kota można też wykonać  samodzielnie lub zlecić znajomemu majsterkowiczowi, jednakże jeżeli nie mamy dostatecznej wiedzy na temat budowy idealnego drapaka lepiej zdać się na opinię znawców i szukać odpowiedniego sprzętu w sklepach bądź bezpośrednio u producenta.