Felinoterapia


Felinoterapia – moc kota

felinoterapiaCoraz częściej słyszymy o zbawiennym wpływie kotów na ludzkie zdrowie. Do tej pory najbardziej znanymi zwierzętami uczestniczącymi w terapiach były psy (dogoterapia) oraz konie (hipoterapia). Odkryto jednak, że i kot może wiele zdziałać na tym polu.

I oto narodziła się felinoterapia, której nazwa jest łatwa do odszyfrowania: łacińskie słowo „felis” (kot). Okazało się, że kontakt z kotem wspomaga leczenie niepełnosprawności umysłowej i ruchowej oraz zaburzeń emocjonalnych.

Felinoterapia bardzo pozytywne efekty przynosi podczas pracy kotów z dziećmi. Zauważono bardzo pozytywny wpływ kotów na  dzieci dotknięte ADHD lub autyzmem.  Terapia polega na z pozoru błahych czynnościach, takich jak głaskanie kota czy proste zabawy z kotkiem. Te proste czynności sprawiają, że dzieci przebywające w kocim towarzystwie są nim zaabsorbowane czasem nawet na wiele godzin, co z kolei wycisza je i doprowadza do równowagi emocjonalnej.

Nie od dziś wiadomo, iż dzieci mające kontakt ze zwierzętami, w tym i z tymi bardzo inteligentnymi, jakimi sąfelinoterapia - moc kota koty, łatwiej wyrażają swoje uczucia i są bardziej otwarte. Warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza dziś, kiedy często większość czasu nasze dziecko spędza przy komputerze i mamy problem z dotarciem do dziecka. Warto próbować…

Ostatnio odkryto także pozytywny wpływ kotów, a właściwie kociego mruczenia na leczenie osteoporozy.