Instynkt macierzyński u kota


Instynkt macierzyński u kota

Istnieje wiele podobieństw, między człowiekiem a kotem. Jednym z nich jest silnie rozwinięty instynkt macierzyński, czy inaczej mówiąc – rodzicielski. Na pewno nieraz obserwowaliśmy kotkę, która opiekuje się swoimi maluchami. Warto zauważyć pewne niezwykłe elementy w tym zwyczajnym na pozór zjawisku. Dzięki temu jeszcze bardziej docenimy naszych czworonożnych pupili i poznamy bliżej ich naturę.

Przede wszystkim ciekawy jest fakt, że kotka, po powiciu swojego pierwszego miotu, potrafi idealnie się nim zaopiekować. Działa instynktownie, przegryzając pępowinę, wylizując dokładnie kocięta i chroniąc przed zgnieceniem własnym ciałem podczas leżenia w gnieździe. W razie niebezpieczeństwa, czy zakłócenia spokoju w pierwotnym miejscu, kotka delikatnie przenosi swoje małe w zębach, robiąc to z idealnym wyczuciem tak, że nie grożą im obrażenia podczas takiej migracji. Mimo tego, że wcześniej kocia mama nie została tego nauczona, dba o to, by maluchy miały czysto, skrupulatnie usuwając odchody za pomocą języka.

To nie wszystko. Instynkt macierzyński u kota powoduje, że kotki mogą być także doskonałymi mamkami- opiekunkami porzuconych maluchów. Jeśli trafimy na okres mleczności zwierzęcia i damy kotce  pod opiekę niedawno urodzone kocięta, jest duża szansa, że będzie je traktowała jak swoje. Dotyczy to zresztą nie tylko kociąt. Hodowcy kotów opisują liczne przypadki wykarmienia przez kotkę małych szczurów, wiewiórek czy lisków. Co ciekawe, zwykle kotka będzie opiekowała się przybranymi maluchami i uważała je za swoje dzieci, do momentu, kiedy będą one pozostawały w jej bliskim otoczeniu. Niekiedy jednak zdarza się, że instynkt macierzyński jest tak silny, że odzywa się jeszcze długo po zabraniu kociej mamie odkarmionych maluchów. W takim wypadku kotka będzie reagowała na odgłosy lub sygnały pojawienia się swoich już „dorosłych” przybranych dzieci, nawet jeżeli faktycznie nie pozostają już one pod jej opieką.

Właściciele kotów nieraz też obserwowali niesamowite zjawisko silnego instynktu macierzyńskiego u kotek, którym z różnych względów zostały odebrane młode. Takie zwierzęta potrafiły uznać za swoje dzieci rozmaite martwe przedmioty i otaczać je troskliwą opieką przez pewien czas.  Jeżeli w jednej kociej rodzinie dwie kotki powiją małe i miot jednej z nich okaże się nieżywy, „mamy” mogą niejako podzielić się opieką, robiąc to na zmianę.