Kocia agresja


Kocia agresja

Silny instynkt terytorialny może być niekiedy przyczyną agresji kota w stosunku do innych przedstawicieli kociego rodu. Choć wydaje się, że zachowania agresywne są nie możliwe do wyrugowania, to można sobie z nimi poradzić, jednak będzie to wymagało sporo czasu i cierpliwości.

kocia agresjaKażdy kot traktuje gospodarstwo w którym mieszka, jako swoje terytorium. Nic dziwnego, że kiedy pojawia się intruz – nowy kot, nasz pupil daje wyraz swego niezadowolenia i za wszelką cenę próbuje przegonić innego kota poprzez demonstrację siły w postaci syczenia, warczenia a nawet otwartej napaści i uderzeń uzbrojoną łapą.  Normalne i  powszechne są też pokazowe walki samców, z których każdy próbuje zdobyć dominację.

Z pewnością wszystkim hodowcom kotów znany jest charakterystyczny chód, postawa i dźwięki wydawane przez takie koty. Niekiedy dochodzi również do konfrontacji i zazwyczaj dla jednego z samców kończy się to obrażeniami. Kot będzie też wykazywał agresję, kiedy poczuje się zagrożony i nie będzie miał możliwości żeby uciec. Takie zachowanie może wystąpić na skutek agresji przejawianej w stosunku do kota przez człowieka, a także kiedy naszego pupila wystraszy bądź zaatakuje inne zwierzę.

Kocia agresja występuje taż jako zjawisko, jakim jest agresja przekierowana. Niekiedy kot może zaatakować np. człowieka, kiedy został rozdrażniony lub przestraszony przez inne zwierzę, ale nie ma możliwości  wyładować agresji bezpośrednio na tym stworzeniu. U młodych kotów występują charakterystyczne zachowania agresywne, które są wywołane poprzez zabawę.  Często zwierzę atakuje rękę czy nogę właściciela w delikatny sposób. Niekiedy jednak dochodzi do „prawdziwych ataków” z mocnym gryzieniem, które imituje „zagryzanie” przeciwnika. Gdy dojdzie do takiej niebezpiecznej zabawy, należy szybko podsunąć kotu zabawkę, na którą agresja zostanie przekierowana.

Zniecierpliwienie pupila w czasie głaskania lub czesania przez właściciela, także może przerodzić się w agresywne zachowania. Możemy to przewidzieć uważnie obserwując kota i przerywając zabiegi, kiedy widzimy, że zaczyna nerwowo machać ogonem i szykuje się do ataku. Jeżeli kot cierpliwie znosi pieszczoty i zabiegi pielęgnacyjne, warto go nagrodzić  smakołykiem.  Zapobiegnie to niepożądanym zachowaniom i wydłuży  czas spokojnego zachowania pupila.

Jeżeli nagle zauważymy u naszego kota zmianę w postaci ataków agresji, warto skonsultować się z weterynarzem, który wykluczy chorobę. Pomóc może sterylizacja. Można też zasięgnąć porady zwierzęcego psychologa, który udzieli nam rad pomocnych w uporaniu się z kocimi emocjami.

Pamiętajmy, że gdy kot jest wystraszony i rozdrażniony, nie możemy brać go na ręce, ponieważ grozi to dotkliwym podrapaniem. Nie należy też reagować biciem czy krzykiem na agresję kota, ponieważ to jedynie wzmaga problem.