Kocie zmysły

Kocie zmysły – to niesamowite…

kocie zmysłyKocie zmysły uprawniają do stwierdzenia, że kot to chyba najlepszy myśliwy wśród zwierząt. A dlaczego? Fascynacja kotami sięga wielu wieków wstecz, ale nawet dziś świat nauki nie wie jeszcze wszystkiego. Ale trochę już wie. Wielce ciekawe jest postrzeganie świata przez koty za pomocą swoich zmysłów, a jednym z najbardziej niesamowitych są …kocie oczy. To nieprawda, że kot widzi w zupełnych ciemnościach, Każde oko, aby widzieć musi mieć dostęp do choćby odrobiny światła.

Fascynujące jednak jest to, że do widzenia potrzebuje 6 razy mniej światła od człowieka, a także kąt widzenia kociego oka jest znacznie większy, bowiem ogarnia aż 285 stopni, podczas gdy kąt widzenia ludzkiego oka to ok. 180 stopni. Co prawda w dzień koty widzą słabiej od człowieka, oraz rozróżniają mniej szczegółów, ale za to w nocy to prawdziwi mistrzowie w eksploatacji swoich zmysłów. Dzięki niezwykłej budowie kociego oka i zdolności do zawężania i rozszerzania źrenic w niesamowitym zakresie, koty do widzenia są w stanie wykorzystać nawet najmniejszy promyk światła.

Kocie zmysły nie kończą się tylko na wzroku. Mało kto wie, że kocie wąsy, to tak jakby następnych kilka par oczu. Są niesamowitym dopełnieniem tego, czego kot nie może dostrzec. A tak naprawdę kocie wąsy wcale nie są wąsami, nazywamy je tak dlatego, że wskazują na to ich cechy anatomiczne. Fachowa nazwa to wibrysy i mimo, że nadają kociemu wyglądowi dostojności i uroku na pewno nie służą do tego celu.

Wibrysy to nie tylko wąsy wyrastające z obu stron nosa, ale to również te znajdujące się nad oczami, na policzkach i brodzie. Wibrysy znajdują się także na tyle przednich łap. Te niesamowite wąsy czuciowe pozwalają kotu na bezbłędną ocenę przestrzeni, dzięki czemu mogą bezpiecznie poruszać się w warunkach zupełnej ciemności. Dzięki wibrysom koty wyczuwają nawet najmniejszy ruch powietrza wokół przedmiotów, czy innych poruszających się zwierząt, co skutkuje bezbłędną lokalizacją swoich ofiar podczas polowania. W ten sam sposób kotki lokalizują małe kocięta, które jeszcze nieporadne zniknęły z pola widzenia.

Działanie wibrysów możemy zaobserwować zwracając uwagę zwłaszcza w słoneczny dzień, kiedy koty nie widzą kot rasy Maine Coonnajlepiej. Kiedy nasz podopieczny zainteresuje się czymkolwiek, za wzrokiem podążają jego piękne wąsiska poruszając się w różnych kierunkach. Ciekawostką jest to, że górne rzędy wibrysów poruszają się niezależnie od dolnych. To jeden z najbardziej wyspecjalizowanych narządów czuciowych kota. Dlatego tak ważne są zwłaszcza u kotów żyjących na wolności, gdzie tylko i wyłącznie dzięki zmysłom kot może przeżyć.

A kolejnym ważnym kocim zmysłem jest zmysł słuchu. Kot słyszy dźwięki, których my ludzie nigdy nie usłyszymy. Granica słyszalności ludzkiego ucha to ok. 20 kHz, kota 60 kHz, a więc różnica ogromna. Potrafią usłyszeć zupełnie niedostępne dla ludzkiego ucha ultradźwięki i dźwięki aż o dwie oktawy wyżej, a przy tym bezbłędnie ustalić ich lokalizację. Mało tego, są wstanie usłyszeć i zlokalizować kilka równocześnie dobiegających dźwięków z różnych stron. Kot potrafi poruszać uszami znacznie szybciej od psa. W ruch wprawia je 30 mięsni (dla porównania ludzkie ucho porusza tylko 6 mięśni). Kot ma także słuch znacznie lepszy od psa, nie mówiąc już o człowieku.

Mało kto wie, że niesamowitą zwinność, zdolność utrzymania równowagi, oraz słynną zdolność spadania na cztery łapy kot zawdzięcza właśnie uszom, a konkretnie odpowiada za to ucho wewnętrzne. Jest ono wypełnione cieczą, która na wskutek obracania, czy nachylania ciała kota przemieszcza się powodując odpowiednie bodźce. Kot reagując na nie ekspresowo przywraca swoje ciało do odpowiedniej pozycji.

Pies natomiast posiada lepszy od kociego węch. Mimo tego nie można powiedzieć, że jest on słaby. Błona wyściełająca wnętrze nosa kota posiada 19 milionów specjalnych zakończeń nerwowych, u psa aż 147 milionów! Dla porównania człowiek posiada ich około 5 milionów.

Koci zmysł węchu jest szczególnie wyczulony na zapachy różnych związków chemicznych, a szczególnie na zapach azotu, dzięki czemu zwierzęta te nie zjedzą nadpsutego czy nieświeżego mięsa. Szczególną wrażliwość wykazują także na zapach kocimiętki. Wiąże się to z tym, że kocimiętka zawiera olejki eteryczne, których skład chemiczny podobny jest do substancji wydzielanej z moczem kotki. Zwłaszcza na kocury działa silnie pobudzająco. Koty bardzo lubią te zapachy, dobrze się wśród nich czują, a gdy trafią na żywe rośliny uwielbiają się w nich tarzać i wylegiwać.

Węch kota ma także ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o rozrodczość. Kocur potrafi wyczuć nadchodzącą rujkę u kotki na dwa dni przed samą rujką!

Tak więc, kocie zmysły biją ludzkie na głowę i my ludzie możemy  je tylko podziwiać obserwując te niezwykłe zwierzęta.