Kot i jedzenie


Jedzenie – nawyki żywieniowe

Zapotrzebowanie pokarmowe oraz żywienie kota zależy od tego czy kot wychodzi na dwór, czy przebywa wyłącznie w mieszkaniu. Zapotrzebowanie na energię rośnie proporcjonalnie wraz z długością czasu, jaki kociak spędza poza domem, oraz zależy także od wielkości terytorium. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zależy także od warunków klimatycznych. Dieta kotów, które zazwyczaj spędzają czas na dworze, a na okres zimy stają się domownikami powinna się zmienić. Także koty chore lub stare powinny mieć zmienioną dietę ze względu na różne wymagania pokarmowe.

Podstawy

kot i jedzenieKoty powinny otrzymywać jedzenie o stałych godzinach. W ogóle koty bardzo szybko przyzwyczajają się do ustalonych pór podstawowych czynności i nie lubią później zmian. Nawet u kotów podwórkowych obserwujemy stałe przyzwyczajenia, np. kot dobrze wie, o której godzinie gospodarz doi krowy i gdy tylko termin się zbliża już czeka w stałym miejscu wiedząc, że nie ominie go miseczka smacznego mleka.

Ma to pozytywną zaletę. Kot, który wie, o której godzinie dostaje pożywienie bardziej przywiązuje się do domu i nie „żebrze” między posiłkami.

Bardzo ważny jest także wybór miejsca podawania jedzenia. W żadnym wypadku nie obok kociej kuwety. Również miseczka ze świeżą wodą powinna się znajdować minimum metr lub dwa dalej.

Podczas jedzenia kot powinien mieć zapewniony spokój. Koty lubią się delektować jedzeniem i nic nie powinno im w tym przeszkadzać.

Miska powinna być w wielkości dobranej do porcji jednego posiłku, mieć szeroką stabilną podstawę i nie powinna się ślizgać. W przypadku dwóch kotów powinny być dwie miski, aby nie dochodziło do niepotrzebnych zazdrości czy walk.

Ważna jest także temperatura podawanych posiłków. Nie wolno podawać jedzenia prosto z lodówki. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby na „koci stół” nie trafiło zepsute mięso, kości zwłaszcza drobiowe, które są szczególnie niebezpieczne, jedzenie przeznaczone dla psa czy czekolada.

Takie mięso może zawierać zarazki chorobotwórcze, kości powodują zatwardzenia, a ich kawałki mogą niebezpiecznie dla kociego życia poranić układ pokarmowy, psie jedzenie nie zapewni wysokiego zapotrzebowania u kotów na białko, natomiast słodycze takie jak czekolada są dla kotów trujące.

Nie wolno zapominać, aby kot miał zawsze świeżą wodę.

Warto pamiętać, aby nie karmić kota z ręki. Kot tak karmiony szybko się do tego przyzwyczaja i zaczyna ignorować miskę. Wyjątkiem są stare lub schorowane koty.

Kot i jedzenie – zabawa w polowanie

Koty przebywające w domu nie mają możliwości zaspokajania podstawowego instynktu, jakim jest polowanie. Aby spróbować zabawy w polowanie z „prawdziwą ofiarą” można wziąć trochę suchej karmy i podrzucać pojedyncze chrupki. Zaletą takiej zabawy będzie ruch, którego w mieszkaniu zawsze mało i nawet największe lenie trochę się poruszają.