Kot nie ma apetytu


Kiedy kot traci apetyt

Fibi Nightwalker *PL - kotka Maine CoonZwykle nasz pupil ma ogromny apetyt. Po tym poznajemy, że jest zdrowy i szczęśliwy. Niepokoić zaczynamy się wtedy, kiedy kot z dnia na dzień nie ma ochoty na ulubione przekąski i nie biegnie ochoczo do miski za każdym razem kiedy otwieramy opakowanie z karmą.

Jeżeli kot nie ma apetytu, to wyraźny sygnał ostrzegawczy, który może wskazywać na wiele dolegliwości oraz poważniejszych chorób.  Jakich?

Do jednej z najczęstszych przyczyn utraty apetytu u kota należą pasożyty. Możemy też wtedy zauważyć, że kot chudnie i ma mniej energii. Ponadto w kale nieraz spostrzegamy różnego kształtu żyjątka. W takim wypadku trzeb jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii i zastosować odrobaczanie.

Inną przyczyną utraty apetytu mogą być zalegające w żołądku zbite kule włosowe tak zwane pilobezoary, lub jakieś ciało obce, które zostało połknięte przez kota.  Powoduje to niedrożność jelit i złe samopoczucie kota. W wypadku włosów być może wystarczy zastosowanie odpowiednich preparatów, ale kiedy chodzi o ciało obce, trzeba od razu udać się do weterynarza.

Brak apetytu u kota może mu dolegać także jakiś czas po szczepieniu. Może to być spowodowane nadwrażliwością na któryś ze składników  szczepionki. To jednak mija po jednym czy dwóch dniach. W razie, gdyby brak apetytu trwał dłużej, trzeba zasięgnąć rady lekarza.

Kolejnym powodem tego, że nasz kot stracił apetyt na jedzenie może być zatrucie pokarmowe lub tez oddechowe jakimiś oparami. Jeżeli podejrzewamy, ze kot zjadł lub wdychał coś trującego, nie obejdzie się bez szybkiej interwencji lekarza.

Bardzo częstą przyczyną braku apetytu u kotów jest zapalenie dziąseł i kamień nazębny. Pyszczek kota jest wtedy obolały i przyjmowanie pokarmu powoduje dyskomfort i nieprzyjemne doznania, dlatego nasz kot nie ma ochoty na jedzenie, zwłaszcza twardych pokarmów.

Mogą ponadto wystąpić przyczyny psychiczne odmowy przyjmowania pokarmu, na przykład jakaś stresująca sytuacja, zmiana dotychczasowego porządku itp. Te czynniki można wyeliminować, dokładnie obserwując kota i analizując powodu odmowy przyjmowania pokarmu.

Trzeba pamiętać, że utrata apetytu u kota nie jest błahą sprawą, bo już kilkudniowa głodówka może doprowadzić do  nieodwracalnych zmian narządowych a nawet śmierci.