Kot w samochodzie


Kot w samochodzie – kot podróżnik

Kocie podróże

kot w samochodzieKot w samochodzie może znaleźć się z różnych powodów: przeprowadzka, wizyta u weterynarza, czy po prostu wyjazd na wakacje. Niezależnie od celu, naszym priorytetem będzie bezpieczne, a także w miarę bezstresowe dotarcie na miejsce zarówno nasze, jak i naszego kota.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Niestety, jazda samochodem nie jest zbyt lubianym przez koty przeżyciem. Pamiętając o tym, dobrze jest podjąć odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim nasz pupil nie może podróżować na naszych kolanach, lub puszczony „luzem” w samochodzie. Koty przewozimy wyłącznie w transporterze! Zapewnia to nie tylko bezpieczeństwo w razie ewentualnego wypadku, czy gwałtownego hamowania, ale pozwala kotu czuć się bezpieczniej. Transporter powinien być unieruchomiony, najlepiej na tylnym siedzeniu.

 

Zaplanuj postój!

Angel Nightwalker *PL Kot w samochodzie dość szybko się męczy. Powinien mieć możliwość skorzystania z krótkiej przerwy, zwłaszcza w czasie długiej podróży. Podczas postoju umożliwiamy mu napicie się wody, skorzystanie z kuwety oraz ewentualnie karmimy go. W czasie przebywania poza transporterem, nasz ulubieniec powinien być na smyczy. Zapobiegnie to wielu problemom związanym ze zgubieniem kota w obcym miejscu. To częsty przypadek, kiedy kot w czasie postoju jest wypuszczany bez smyczy i ku zdziwieniu właścicieli – ucieka! Po prostu nowe środowisko i inne dźwięki powodują, że kot się boi i ucieka. Dla ludzi często jest to niezrozumiała sytuacja, jednak u kotów to normalne zachowanie. Najpierw ucieczka, potem zastanowienie. Naprawdę jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla naszego kota. Dlatego starajmy się zatrzymywać z dala od drogi, a kiedy nie mamy ze sobą smyczy, także z dala od najbliższych drzew. Warto mieć ze sobą kuwetę, wystawić ją, wówczas kot poczuje trochę znanych mu zapachów. Choć z doświadczenia wiemy, że koty w podróży bardzo rzadko jedzą i się załatwiają.

Koty, które źle znoszą podróż na pewno nie załatwią się na postoju. Jest duże prawdopodobieństwo, że załatwi się w samochodzie w transporterze. Hodowcy kotów często podróżują z kotami na wystawy, dlatego mają spore doświadczenie. Polecamy, aby na okoliczność podróży z kotem posiadać duży transporter i wyścielić go grubym materiałem. My na takie okoliczności zabieramy przynajmniej dwie materiałowe poduchy. Jeżeli kot się załatwi, wówczas mu wymieniamy. Zasikana trafia do worka, a później do pralki. Dzięki temu kot nie pływa w moczu. Wszyscy mniej się stresujemy. Pamiętajmy, że nawet kot, który dobrze znosi podróże może popuścić. Tak koty reagują np. gdy nagle się przestraszą. U kotów jadących w stresie, to częsta przypadłość.

Kot w samochodzie, to nie jest typowa sytuacja. Dlatego należy pamiętać o zabraniu szelek ze smyczą, jedzenia, wody, ręczników papierowych i środki myjące choćby po to, abyśmy w nagłych przypadkach mieli możliwość umyć ręce.

 

Kryzysowa pomoc.

Niestety, czasami nasz koci ulubieniec może wyjątkowo źle znosić podróż. Silny niepokój, wymioty, drżenie, to przypadłości, które mogą dopaść w podróży także i naszego kota. W takiej sytuacji, przed podróżą warto zasięgnąć pomocy lekarza weterynarii, który przepisze kotu odpowiedni lek uspokajający.