Kot i zagrożenia poza domem


Kot i zagrożenia

Podwórko i ogród to miejsca, które koty lubią szczególnie.  To idealne tereny do  poszukiwania i odkrywania tego co nowe i ciekawe. Tak sprawa wygląda „z punktu widzenia” kota. Nasza wyobraźnia powinna sięgać nieco dalej i przewidywać rozmaite zagrożenia, z którymi nasz kot może spotkać się właśnie w ogrodzie i wokół  domu.

Należy zwrócić uwagę szczególnie na takie sprawy, jak zbiorniki wodne, substancje chemiczne, obce zwierzęta, a czasem także nieprzyjaźni sąsiedzi. Są to źródła zagrożeń, przed którymi musimy chronić naszego kota.

Angel Nightwalker *PLJeżeli chodzi o zbiorniki wodne, są to miejsca, które niezwykle interesują kota, zwłaszcza, kiedy żyją tam ryby, ale tak naprawdę wystarczy woda falująca dzięki podmuchom wiatru. Takie zabawy mogą się skończyć wpadnięciem do wody. Co prawda koty potrafią pływać, ale taka niespodziewana kąpiel jest niezwykle stresująca, często pod  wpływem szoku i paraliżu kot nie będzie mógł wydostać się ze zbiornika. Niestety trzeba też powiedzieć, że często nie sprzyja temu budowa oczka wodnego, czy basenu. Trzeba więc bezwzględnie pamiętać o zabezpieczeniu takiego zbiornika z wodą a do tego mieć kota na oku, podczas  jego eskapad nad wodą.

Kot na podwórku na pewno zainteresuje się roślinami, które może chcieć zjeść. Wiele z nich nie jest w żaden sposób groźnych, a nawet wręcz przeciwnie. Niektóre jednak mogą być przyczyną niebezpiecznych zatruć. Należą do nich między innymi jemioła, ostrokrzew czy wilczomlecz, a także pewne rośliny doniczkowe, jak fikus, aloes czy dieffenbachia oraz wiele roślin ogrodowych. Jeżeli jest taka możliwość, lepiej zrezygnować z hodowania tego typu roślin lub umiejscowić je w obszarze niedostępnym dla kota.

Zagrażać życiu i zdrowiu kota mogą także substancje chemiczne i nawozy, używane w ogrodzie. Nawet benzyna, farby i lakiery, mogą być dla niego szkodliwe. Trzeba bezwzględnie chronić kota przed takimi substancjami i trzymać je w miejscu niedostępnym dla pupila.

Niebezpieczeństwo może czyhać na kota także w postaci innych zwierząt, a nawet ludzi, poza naszą posesją. Najbezpieczniejszy kot w ogrodzie, to kot na szelkach i długiej smyczy lub za specjalnym ogrodzeniem, typu woliera, czyli z daszkiem opadającym do wewnątrz.

Kochamy nasze zwierzaki, dbamy o nie i nie chcemy, by stało się im coś złego. Warto wobec tego wziąć powyższe rady do serca, a pora wiosenna i letnia będą dla nas i naszych kotów porą radości.