Koty i dzieci


Koty i dzieci – czy to dobry pomysł?

Kiedy miłośnicy kotów spodziewają się dziecka, mogą targać nimi mieszane uczucia. Kochają swoich pupili i nie chcą się ich pozbywać, a z drugiej strony obawiają się jak ułożą się stosunki kota z maluchem.  W społeczeństwie funkcjonuje też sporo stereotypów, które sugerują, że trzymanie kota, kiedy w domu pojawia się niemowlę jest niemądre, a nawet niebezpieczne.

koty i dzieciOkazuje się jednak, że koty i dzieci to dobry duet, pod warunkiem, że nie zapominamy o pewnych zasadach. W szczególności chodzi o sprawy higieny i zdrowia. Odpowiedzialnym właścicielom kotów nie trzeba  przypominać o takich sprawach, jak odrobaczanie, szczepienia u kotów, regularne wizyty u weterynarza. Tym bardziej jest to ważne, kiedy w domu ma się pojawić dziecko.  Należy zwracać uwagę na to, by zwierzę nie miało pcheł i ostrych pazurków.

W momencie, kiedy w domu pojawia się noworodek, kot może zacząć zachowywać się inaczej niż zwykle, co nie będzie się nam podobało. Może na przykład powstać problem z kuwetą, czyli zacząć załatwiać się poza kuwetą i miauczeć, domagając się uwagi. Wynika to z faktu, że będzie się czuł pominięty, jeżeli do tej pory to on był naszym oczkiem w głowie.   By zwierzę nie odczuło gwałtownej różnicy kiedy już staniemy się rodzicami, warto go na to przygotować, zanim jeszcze przywieziemy ze szpitala małe zawiniątko.  Warto przyzwyczajać kota do tego, że nie może liczyć w każdej chwili na pełną uwagę z naszej strony. Zwierzęta te chętnie zaakceptują ustalony porządek doby, kiedy to jest czas gdy zajmują się same sobą i określona pora, gdy to my poświęcamy im trochę czasu. Taki rytm dnia to dobry trening przed tym, zanim w domu pojawi się noworodek.  Należy jedynie pamiętać, by po urodzeniu dziecka dalej przestrzegać czasu, który poświęcamy kotu. Oszczędzi mu to poczucia odrzucenia, a nam związanych z tym problemów.

Koty i dzieci, to piękny widok i nie musimy zabraniać kotu zupełnego dostępu do niemowlaka, trzeba jednak mieć nad tym kontrolę.  Zwierzęta te będą z pewnością dążyły do kontaktu z maluchem, a nawet mogą chcieć spać w jego łóżeczku. Na to nie możemy pozwolić. Kot, co prawda nie zrobi  dziecku umyślnie krzywdy, ale może dojść do niebezpiecznych sytuacji  kiedy swym ciężarem „przygniecie” dziecko. Pozwalajmy na kontakt kota z dzieckiem tylko pod naszym okiem.

Większe dzieci, mniej więcej w wieku 2, 3 lat, potrafią być niedelikatne w stosunku do kota podczas zabawy. Naszym zadaniem jest wytłumaczyć, w jaki sposób maluch ma traktować zwierzę.  Kiedy kot poczuje ból lub strach, może po prostu się obronić przy użyciu pazurków, bądź delikatnie skarcić dziecko za pomocą pacnięcia łapą, tak jak zrobiłby to w stosunku do innego kota. Niestety dla dziecka może się to skończyć zadrapaniami. Najlepiej zapewnić kotu bezpieczne schronienie przez dzieckiem, gdzie będzie mógł on zaznać spokoju, kiedy straci cierpliwość.

Zwierzęta w  domu to wspaniała szkoła odpowiedzialności. Dziecko może uczestniczyć w karmieniu pupila, sprzątaniu po nim i innych aspektach opieki. Dzięki temu stworzy się wspaniała więź i współżycie między nowym a dotychczasowym domownikiem będzie się układało pomyślnie. Uzyskamy także wartość dodaną, dziecko będzie się uczyło szacunku, tolerancji i odpowiedzialności.