Kuweta dla kota


 

Kuweta dla kota – wybieramy najlepszą

Kuweta dla kota, to podstawowe wyposażenie z którego kot korzysta systematycznie kilka razy w ciągu dnia. My zaś, jako właściciele mamy przyjemność dbać o jej czystość i dobry stan, więc wybór kot w kuwecietego sprzętu ma istotne znaczenie. Dobra kuweta posłuży nam nawet przez kilka lat, więc warto się zastanowić nad odpowiednim wyborem, zwłaszcza jeżeli kupujemy ją już dla dorosłego kota. W przypadku małego kocięcia kryteria wyboru będą się trochę różniły, ze względu na jego gabaryty. W jaki sposób dokonać zakupu z którego będziemy zadowoleni zarówno my jak i nasz pupil?

Kocięta, które dopiero uczą się korzystania z kuwety, będą potrzebowały jak najbardziej komfortowej w swoim „odczuciu” toalety, ponieważ w przeciwnym razie załatwianie potrzeb w kuwecie będzie im się kojarzyło z czymś uciążliwym i mogą się do tego zrazić. Przede wszystkim zatem liczy się łatwość dostępu. Toaleta małego kotka powinna być raczej niewielka, o niskich krawędziach. Warto wspomnieć, że koty (zarówno małe, jak i duże) nie zaakceptują miejsca załatwiania swoich potrzeb także wtedy, jeżeli użyty żwirek będzie miał zbyt mocny, nienaturalny i tym samym nieprzyjemny dla nich zapach.
Warto zwrócić uwagę, że komfortowa kuweta nie oznacza piękna, kolorowa i droga. Komfortowa oznacza wygodna czyli niska, nie za duża, ale i nie za mała z dobrym żwirkiem w środku i czysta! Może to być np. zwykły karton po obuwiu, to znaczy jego górna część obficie wypełniona żwirkiem. Mały kociak załatwia się delikatnie więc posłuży nam przez pewien okres. Dopiero jak zauważymy, że ilość moczu wydalanego przez kociaka powoduję, że dociera do dna kupujemy kuwetę dużą, odpowiednią dla dorosłego kota, wypełniamy żwirkiem i jeżeli kociak ma trudności z wejściem, to dostawiamy mały podest, który później zwyczajnie usuwamy. To także może być np. karton po obuwiu. A w środek sypiemy dużo żwirku, aby maluch mógł swobodnie się z niej wydostać. Pilnujemy tylko, aby stale był dosunięty do kuwety. Lub stosujemy coś cięższego.

Tym sposobem zaoszczędziliśmy parę złotych na kuwecie dla małego kocięcia.

Jeżeli chodzi o dorosłe koty, do wyboru mamy zakup kuwety zwykłej, najmniej skomplikowanej bądź krytej, w formie zabudowanej, z wejściem osłoniętym klapką. Najczęściej w standardzie kuweta ma na wyposażeniu filtr węglowy, który ma za zadanie zapobiegać przykrym zapachom. Droższe modele mogą być wyposażone w system przesiewowy, ułatwiający utrzymanie czystości bądź nawet system oczyszczający powietrze z wbudowanym minikomputerem. Ciekawą opcją są kuwety suche, w których, dzięki specjalnej wkładce, wilgoć spływa na dół.

Dla naszego kota największe znaczenie będzie miało to, czy kuweta jest odpowiednio duża i tym samym umożliwia komfortowe załatwianie swoich potrzeb. Ścianki mogą być podwyższone, dorosły kot doskonale poradzi sobie z wchodzeniem do toalety, a dodatkowa korzyść, jest taka, że unikniemy rozsypywania żwirku podczas intensywnego zakopania przez naszego pupila.

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy ich czworonóg nie będzie miał nic przeciwko korzystaniu z krytej kuwety, jednak obawy te zwykle nie są uzasadnione. Faktycznie, czasem może się tak zdarzyć, że kot woli zwykły, niezakryty prostokątny pojemnik, ale najczęściej dla nieśmiałych z natury i pragnących załatwiać swoje potrzeby w miejscu osłoniętym przed światem kotów, jest to rozwiązanie idealne. Aby szybko nauczyć kota korzystania z krytej kuwety, na początku warto zdemontować drzwiczki, dopiero kiedy w pełni zaakceptuje zadaszenie załóżmy je z powrotem. Z doświadczenia wiemy, że kot doskonale opanuje sztukę przechodzenia przez wahadłowe drzwiczki i nie będzie problemów z wchodzeniem i wychodzeniem.

Pamiętajmy, że kuweta estetyczna, solidnie wykonana i z dobrego materiału, może być nieco droższa, ale taka inwestycja rozłoży się na długie lata użytkowania tego sprzętu, więc na pewno się opłaca. Pamiętajmy także o tym, że dobra kuweta dla naszego kota, to taka która będzie wygodna oraz będzie stała w odpowiadającym kotu miejscu, aby nie spowodować problemu z kuwetą. Nie stawiajmy kuwety np. w okolicy miejsca, gdzie podajemy pożywienie. Reszta jest istotna tylko dla nas. Bo to nam ma się podobać jej wygląd oraz wygoda obsługi oraz funkcjonalność. W końcu, to my będziemy zajmowali się jej obsługą 😉 .