O rasie Maine Coon


Trochę o rasie Maine Coon

Wygląd rasy

O rasie Maine Coon dowiedzieliśmy się zupełnie przypadkowo. Po wielu latach zajmowania się kotami postanowiliśmy kupić kota rasowego. Zaczęliśmy poszukiwania i natknęliśmy się na tekst opisujący rasę. Decyzja była szybka – tak, to ten kot! Więc teraz i my także trochę o tej wspaniałej rasie napiszemy.
Maine Coon jest kotem pół długowłosym o silnej, muskularnej budowie ciała i szerokiej klatce piersiowej. Sierść

Opis rasy Maine Coon

Karta pocztowa z 1899
roku przedstawiająca opis rasy Maine Coon

kształtują dwie warstwy – są to podszerstek i okrywa włosowa. Taka budowa zapewnia nieprzemakalność i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Futro na brzuchu i tylnej części ciała (tylne łapy i pośladki) jest bardzo obfite. Na szyi tworzy charakterystyczną dla tej rasy kryzę. Bardzo charakterystyczne są także często bardzo długie pędzelki na zakończeniach uszu,  podobnie jak u rysia. Widok pędzelków dopełnia wspaniałego, pełnego uroku wyglądu głowy przedstawiciela tej rasy. Łapy Maine Coona również są charakterystyczne. Ze względu na surowe warunki i obfite ilości śniegu i lodu Ameryki Północnej, łapy kotów rasy Maine Coon posiadają futro także na ich spodniej stronie. W znakomity sposób zabezpiecza to przed zimnem i zranieniami. No i oczywiście całego uroku dopełnia wspaniały i puszysty ogon. Z pewnością to ogon i pędzelki na uszach są największą wizytówką przedstawicieli tej rasy. Warto wspomnieć, że rasą bardzo podobną do Maine Coon jest kot Norweski Leśny, często mylony z Maine Coon’ami.

 

 

Charakter rasy Maine Coon

Mimo, że wielkość, budowa i wygląd Maine Coon’a wskazują raczej na zachowanie respektu podczas bliskiego o rasie Maine Coonspotkania z dorosłym osobnikiem, to jednak koty te są nie tylko piękne, ale także charakteryzują się dość dużą łagodnością. Stały się rasą pożądaną także ze względu na to, że przywiązują się do człowieka i w porównaniu do innych ras są bardziej przyjazne i towarzyskie. Praktycznie stale podążają za nami, lubią przebywać w naszym otoczeniu. Nawet w tej chwili gdy piszę ten tekst jeden wdrapał się na kolana, a drugi leży wzdłuż klawiatury przyglądając się bacznie co robię.  Są miłymi gadułami, które, jak tylko coś od nas chcą przychodzą i w sobie tylko znanym języku patrząc w oczy gadają lub opowiadają swoje historie czekając na zrozumienie i pogłaskanie. Tolerancja, zrozumienie i wzajemny szacunek powodują nawiązywanie niesamowitych przyjaźni, a widok kocich wdzięczności to wspaniałe obrazy i odczucia.

Wiele można mówić i pisać o rasie Maine Coon, ale najlepiej zamieszkać z kotem tej rasy. Wtedy sami się przekonacie, jakie są wspaniała i przyjazne człowiekowi.

„Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie:
może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.”

    Théophile Gautier