Osobowość kota


Co kształtuje osobowość kota?

Zapewne każdy, kto ma doświadczenie w hodowaniu kotów i miał okazję obcować przynajmniej z kilkoma z nich przyzna, że różnią się one od siebie osobowością. Tak  jak ludzie, choć generalnie przecież w tak wielu aspektach do siebie podobni, tak i koty mają rozmaite charaktery i cechy, które wybijają się na pierwszy plan ich osobowości.

osobowość kotaOsobowość kota jest kształtowana przez warunki, w których przyszło mu rosnąć. Jeżeli zwierzak miał „normalne dzieciństwo”, dorastał pod okiem matki w dobrych warunkach i miał styczność z ludźmi,  miał więc możliwość poznać świat i oswoić z różnymi jego aspektami. Jako dorosły kot nie boi się człowieka, jest ufny i spokojny.

Na przykładzie bezdomnych kotów możemy obserwować, jakich cech nabiera kot, jeżeli jako maluch jest

pozostawiony sam sobie. To, że musiał sam nauczyć się radzić sobie z przeciwnościami sprawiło, że w stosunku do ludzi przejawia brak zaufania, a wręcz się ich boi. Może to wynikać ze złych doświadczeń, albo po prostu z tego, że kot nie miał możliwości poznać człowieka. Taki „dziki” kot nie daje się łatwo oswoić, niemniej jest to możliwe. Trzeba jednak nastawić się na długi proces adaptacji do nowej sytuacji.

Każdy kot odznacza się swoją niepowtarzalną osobowością. Niektóre cechy wręcz przeczą osobowość kotastereotypowemu myśleniu o mruczkach.  Na przykład istnieją koty niezwykle towarzyskie, które witają domowników już od drzwi głośnym miauczeniem i liżą ich po twarzy. Do szczęścia potrzebują stałej obecności kogoś z bliskich im osób.  Z kolei inne koty są z natury samotnikami i człowiek wydaje się być im potrzebny jedynie w porze karmienia. Są koty aktywne, wszędobylskie i ciekawskie, a także takie, których ulubionym zajęciem jest codzienne wylegiwanie się i sen.

Wśród futrzastych przyjaciół zdarzają się osobniki odważne oraz nieśmiałe i płochliwe, bardziej i mniej odporne na stres. Cechy te po części kształtują się w procesie „wychowania”, ale wynikają też z predyspozycji genetycznych.

Osobowość kota jest dość skomplikowana i wiele osób zadaje sobie pytanie, czy da się zmienić kota? Jest to możliwe, choć nie łatwe. Z pewnością nic nie da się zrobić na siłę. Nieśmiałe i nieufne koty trzeba oswajać stopniowo i wymaga to czasu i cierpliwości.  Im zwierzę jest starsze, tym zmiana przyzwyczajeń staje się trudniejsza. Koty pełne energii, które lubią psocić, raczej nie zamienią się w leniwe lwy kanapowe, jednak można w taki sposób ukierunkować ich energię, by ich harce nie powodowały szkód, na przykład zaopatrzyć w wiele ciekawych zabawek.

Doceńmy indywidualny charakter naszego kota i kochajmy go takim, jakim jest, bo jest jedyny w swoim rodzaju.