Pielęgnacja kota – akcesoria


Pielęgnacja kota – akcesoria do pielęgnacji kota

angel-maine-coon

Jeżeli zdecydujecie się na kota długowłosego, albo pół długowłosego, takiego jak na przykład Maine Coon, na pewno niezbędne będą specjalne czynności pielęgnacyjne oraz odpowiednie akcesoria. Choć, tak naprawdę wszystkim kotom się one przydadzą, bowiem zdecydowana większość lubi codzienne czesanie miękką szczotką, co dodatkowo wzmacnia więź między naszym pupilem, a właścicielem.

 

Podstawowe akcesoria do pielęgnacji kota, to miękka szczotka, oraz grzebień. My używamy dwóch szczotek. Pierwsza to ręcznie robiona szczotka do rozczesywania sierści z naturalnym włosiem z dzika. Dzięki rękojeści wykonanej z drewna, oraz naturalnemu włosiu szczotka jest maksymalnie antystatyczna, co jest bardzo ważne podczas czesania naszych pupili. Szczotki wykonane z tworzyw sztucznych mocno elektryzują włosy, czego koty wręcz nie znoszą. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie również dla nas. Dodatkowo szczotka ma celowo nierówno przycięte włosie, dzięki czemu dobrze zagłębia się w sierść delikatnie rozczesując ją i wygładzając, oraz dodaje im objętości jednocześnie jej nie niszcząc. Także znakomicie usuwa martwe włosy.

Druga szczotka jest wykonana dokładnie tak samo, z tym, że zawiera równo przycięte naturalne włosie końskie. Jest wręcz idealna do wyczesywania ogonów u ras takich jak Maine Coon, Norweski Leśny itp. Ze względu na to, że ogon zawiera bardzo delikatne tak zwane włosy ościste, które to właśnie nadają całego wdzięku i puszystości ogonom ras długowłosych lub pół długowłosych, lepiej nie używać żadnych narzędzi niż nieodpowiednich, przy użyciu których bardzo łatwo możemy zniszczyć ten reprezentatywny symbol rasy.

 

Szczotkowanie sierści za pomocą szczotki z naturalnego włosia powoduje lepsze dotlenienie skóry, a także rozprowadza po całej sierści naturalne sebum (naturalny lubrykant skóry) wytwarzane przez gruczoły Pielęgnacja kota - akcesoriałojowe. Dzięki temu włos otrzymuje naturalną ochronę przed takimi czynnikami jak słońce, wiatr, oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami.

Szczotkowanie ma także bardzo dobry wpływ na sierść u zwierząt w wieku dojrzewania, kiedy wydzielają szczególnie dużą ilość sebum. Regularna pielęgnacja kota polegająca na szczotkowaniu nie tylko rozprowadza je po sierści kota, ale także usuwa jego nadmiar. Poza tym, że zapewnia doskonałą ochronę sierści przed czynnikami zewnętrznymi, dodatkowo zapobiega nagromadzeniu tłuszczu w jednym miejscu przeciwdziałając zlepianiu  sierści, oraz powstawaniu kołtunów. Nie wspominając już o walorach estetycznych.

Nie należy szczotkować sierści mokrej. Najpierw należy ją osuszyć do stanu wilgotności. Nie wolno też używać ręcznika wcierając go w sierść, a raczej owinąć kota i „odsączyć”. Dopiero jak sierść stanie się wilgotna możemy zacząć delikatne rozczesywanie. Do tego zabiegu należy używać grzebienia o dużym rozstawie zębów. Jeżeli chcemy zachować idealną okrywę włosową u kota,  nie powinien to być grzebień z tworzywa, ani metalu. Wbrew pozorom nie są one wcale takie gładkie, jak się wydaje. Czesanie takimi grzebieniami powoduje mikrouszkodzenia włosów, co w konsekwencji doprowadzają do tego, że sierść staje się osłabiona, a poszczególne włosy łamliwe. Idealnie byłoby użyć grzebienia np. z kości.

Szczotkowanie kota zaczynamy po całkowitym wyschnięciu sierści najlepiej używając przy tym pudru. Puder nadaje puszystości, zapobiega zlepianiu się włosów, pomaga w dostępie większej ilości powietrza do skóry. Nasz kot, stanie się bardzo przyjemny w dotyku, a i sierść będzie zawsze piękna i lśniąca, a przede wszystkim zdrowa.

Jeżeli chodzi o podstawowe akcesoria warto wspomnieć o obcinaczu do pazurków. Przycinanie pazurków ma spore znaczenie u kotów, które uporczywie drapią meble, albo u kotów, które brane na ręce permanentnie się w nas wczepiają. Na pewno odczujemy sporą ulgę.

Przed wystawami kotów pazurki muszą być przycięte obowiązkowo.