Pierwsza pomoc u kota


Pierwsza pomoc u kota – porady praktyczne

Koty lubią spędzać czas na zabawie, ale  nieraz taka zabawa kończy  się rozmaitymi urazami. Czasem są to poważniejsze obrażenia, które mogą zagrażać życiu naszego pupila. Każdy właściciel kota powinien poznać podstawowe zasady pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić zwierzęciu w momencie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. Takie działania zwiększają szansę kota na przeżycie, zanim znajdzie się on u weterynarza.

pierwsza pomoc u kotaNajwięcej ran powstaje na skutek ukąszeń przez inne zwierzęta. Nieraz wdają się w kocie walki z przedstawicielami swojego gatunku. Takie rany przede wszystkim są podatne na infekcje, trzeba więc je oczyścić i zdezynfekować. Najlepiej zrobić to wodą utlenioną.  Można także zastosować specjalny preparat o dezynfekcji. Trzeba także zahamować krwawienie. Oczywiście najlepiej, by każdą ranę, a szczególnie większą obejrzał weterynarz. Zwracamy także uwagę na to, jak goi się rana. Jeżeli pojawia się zaczerwienienie, ropa, a także kot wyraźnie źle się czuje, jest ospały i nie ma apetytu, oznacza to, że wdała się infekcja.

Pierwsza pomoc u kota w przypadku oparzenia

. Poparzone miejsce trzeba niezwłocznie schłodzić bieżącą zimną wodą. Możemy też obłożyć je lodem, to przyniesie kotu ulgę. Następnie od razu jedziemy do weterynarza. Oparzenie jest zbyt poważnym obrażeniem, by pozostawić je samemu sobie.

Zatrucie kota

Kolejnym niebezpieczeństwem jest zatrucie, które może skończyć się nawet śmiercią kota, jeżeli nie będziemy działać szybko. Musimy więc zwracać baczną uwagę na sygnały, które mogą wskazywać na spożycie trującej rośliny, substancji lub kontakt z nią. Najczęściej są to wymioty, biegunka, brak apetytu, apatia, ślinotok, drgawki, utrata przytomności. To tylko niektóre z objawów.  Jeżeli tylko zauważymy coś niepokojącego od razu udajmy się do weterynarza.  Jeżeli wiemy, czym się zatruł kot, będzie to bardzo cenna informacja, ponieważ od tego zależy sposób postępowania.  Zanim kot się znajdzie u specjalisty,  dobrze, by lekarz udzielił nam informacji przez telefon, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Ponieważ każdy przypadek wymaga innego działania, trzeba widzieć co zrobić, by nie zaszkodzić.

Lepiej zawczasu chronić naszych pupili przed nieszczęśliwymi wypadkami. Oszczędzi to stresu zarówno nam, jak i kotu i pomoże mu cieszyć się dobrym zdrowiem. Pierwsza pomoc u kota nie będzie wówczas potrzebna.