Cze 11 2012
Pierwsza pomoc u kota
Pierwsza pomoc u kota – porady praktyczne
Koty lubią spędzać czas na zabawie, ale nieraz taka zabawa kończy się rozmaitymi urazami. Czasem są to poważniejsze obrażenia, które mogą zagrażać życiu naszego pupila. Każdy właściciel kota powinien poznać podstawowe zasady pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić zwierzęciu w momencie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. Takie działania zwiększają szansę kota na przeżycie, zanim znajdzie się on u weterynarza.
Najwięcej ran powstaje na skutek ukąszeń przez inne zwierzęta. Nieraz wdają się w kocie walki z przedstawicielami swojego gatunku. Takie rany przede wszystkim są podatne na infekcje, trzeba więc je oczyścić i zdezynfekować. Najlepiej zrobić to wodą utlenioną. Można także zastosować specjalny preparat o dezynfekcji. Trzeba także zahamować krwawienie. Oczywiście najlepiej, by każdą ranę, a szczególnie większą obejrzał weterynarz. Zwracamy także uwagę na to, jak goi się rana. Jeżeli pojawia się zaczerwienienie, ropa, a także kot wyraźnie źle się czuje, jest ospały i nie ma apetytu, oznacza to, że wdała się infekcja.
Pierwsza pomoc u kota w przypadku oparzenia
. Poparzone miejsce trzeba niezwłocznie schłodzić bieżącą zimną wodą. Możemy też obłożyć je lodem, to przyniesie kotu ulgę. Następnie od razu jedziemy do weterynarza. Oparzenie jest zbyt poważnym obrażeniem, by pozostawić je samemu sobie.
Zatrucie kota
Kolejnym niebezpieczeństwem jest zatrucie, które może skończyć się nawet śmiercią kota, jeżeli nie będziemy działać szybko. Musimy więc zwracać baczną uwagę na sygnały, które mogą wskazywać na spożycie trującej rośliny, substancji lub kontakt z nią. Najczęściej są to wymioty, biegunka, brak apetytu, apatia, ślinotok, drgawki, utrata przytomności. To tylko niektóre z objawów. Jeżeli tylko zauważymy coś niepokojącego od razu udajmy się do weterynarza. Jeżeli wiemy, czym się zatruł kot, będzie to bardzo cenna informacja, ponieważ od tego zależy sposób postępowania. Zanim kot się znajdzie u specjalisty, dobrze, by lekarz udzielił nam informacji przez telefon, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Ponieważ każdy przypadek wymaga innego działania, trzeba widzieć co zrobić, by nie zaszkodzić.
Lepiej zawczasu chronić naszych pupili przed nieszczęśliwymi wypadkami. Oszczędzi to stresu zarówno nam, jak i kotu i pomoże mu cieszyć się dobrym zdrowiem. Pierwsza pomoc u kota nie będzie wówczas potrzebna.
23 maja 2013 @ 12:08
Przepiękne kociaki, dzięki waszej stronie dowiedziałam się wiele ważnych informacji. Pozdrawiam
23 maja 2013 @ 21:26
Dziękujemy
12 listopada 2012 @ 22:49
Czy można spodziewać się więcej artykułów na stronie? Na prawdę fajnie gdy hodowla dzieli się wiedzą!!!
Sama namawiam swoją drugą połówkę na kociaka także dobrze jest pokazać mu, że się coś o tym wie 🙂
13 listopada 2012 @ 21:03
Dziękujemy. Staramy się pisać artykuły w miarę możliwości. Czasu nie ma za wiele. Praca i koty wypełniają go znakomicie 😉
Z całą pewnością będzie więcej.
Pozdrawiamy 🙂