Szczepienia u kotów


Szczepienie u kotów – ważna konieczność

Kotyszczepienia u kotów są wyjątkowe. Wie o tym wielu właścicieli i hodowców kotów. Czy to rasowe, czy też zwykłe dachowce wszystkie zasługują na to miano. Ale tu mamy na myśli raczej tą słabszą cechę kociej egzystencji – ich skłonność do braku okazywania wszelkich dolegliwości. Często nie widzimy, że naszemu ukochanemu pupilowi coś dolega. Zauważamy dopiero wówczas, gdy z naszym podopiecznym dzieje się już naprawdę coś złego. Dlatego powinniśmy bardzo uważnie przypatrywać się codziennemu zachowaniu zwierzęcia, aby jak najszybciej zareagować.

Specyfika kocich zachowań przysparza także trudności samym lekarzom. To od nich słyszymy, że np. pies dużo wymowniej okazuje problemy zdrowotne niż kot  i dlatego leczenie tego drugiego jest znacznie trudniejsze. I dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka.

Podstawą są odpowiednie szczepienia.

Największą ilość chorób zakaźnych kotów wywołują wirusy. Białaczka, wścieklizna, wirusowy niedobór immunologiczny, panleukopenia czy zapalenie otrzewnej to choroby śmiertelne. Nie udało się do tej pory wynaleźć skutecznych leków na te choroby, dlatego zapobieganie odpowiednimi szczepionkami jest tak bardzo ważne.

Należy bezwzględnie pamiętać, aby szczepienia u kotów wykonywać u kotów zdrowych, bo tylko wówczas szczepionka będzie skuteczna. Każdy lekarz przed szczepieniem sprawdza temperaturę i bada kota.

Szczepienia u kotów wymagają przestrzegania odpowiedniej kolejności i kalendarza szczepień. Określany jest on przez producentów szczepionek i dobrany tak, aby szczepiąc zachować maksymalną ochronę zwierzęcia przed chorobami.

Wcześniejsze dwukrotne odrobaczenie kociąt w wieku 4 i 6 tygodni podnosi skuteczność szczepienia, więc naprawdę warto tego dokonać.

Pierwszego szczepienia przeciwko panleukopenii, białaczce i katarowi kociemu dokonujemy w 9 tygodniu życia szczepienia u kotówkociąt i należy je powtórzyć po 3 tygodniach. Często zaleca się po 16 tygodniach życia malucha wykonać szczepienie przeciwko zapaleniu otrzewnej i powtórce po 3 tygodniach. Przeciwko wściekliźnie szczepionkę podaję się nie wcześniej niż w trzecim miesiącu życia.

Ostatnio coraz częściej słyszymy o braku konieczności szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, które nie opuszczają domów, czy mieszkań. Jednak warto zaszczepić naszego futrzaka wówczas, gdy planujemy podróże. Wyjazdy zagraniczne ze względu na regulacje prawne krajów, do których się udajemy w zasadzie zobowiązują nas do szczepienia przeciwko tej chorobie. Zawsze, gdy mamy wątpliwości powinniśmy skontaktować się z weterynarzem, który z pewnością udzieli wszelkich informacji, co do wymogów krajów odnośnie szczepień u kotów, do których się udajemy z naszym kotem.