Zdrowe zęby u kota


Zdrowie zębów i jamy ustnej u kota

zdrowe zęby o kotaKażdy właściciel kota, który podchodzi na poważnie do hodowli swojego pupila i się o niego troszczy, nie powinien zaniedbywać regularnych wizyt u lekarza weterynarii. Warto go odwiedzać  nie tylko wtedy, kiedy już zauważamy niepokojące objawy, ale także profilaktycznie. Jednym z aspektów dbania o zdrowie kota jest zwracanie uwagi na stan jego jamy ustnej oraz uzębienia.

 

 

Zdrowie jamy ustnej.

Zdrowe zęby u kota, to podstawa. Niepokojące objawy to między innymi zapalenie, które objawia się zaczerwienieniem dziąseł, zażółcenia na zębach, mogące wskazywać na odłożony kamień, nieprzyjemny zapach z pyszczka, rozchwiane zęby,  czy utrata apetytu. Tego rodzaju symptomy to sygnał do bardzo szybkiej wizyty u lekarza weterynarii.

Ważna jest także oczywiście profilaktyka, która zapobiegnie nieprzyjemnym i bolesnym dolegliwościom w obrębie jamy ustnej. Każdy właściciel kota powinien więc zaopatrzyć się w specjalny zestaw: szczoteczkę do zębów i  pastę dla kotów. Do czyszczenia  zębów można użyć także małej szczoteczki do zębów, przeznaczonej dla dzieci. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie stosować ludzkiej pasty do zębów, ponieważ może być szkodliwa dla kota. Warto przyzwyczajać  już małego kotka do codziennego czyszczenia zębów i masowania dziąseł. Zapobiegnie to problemom w późniejszym wieku.

Jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?  Jego odkładaniu zapobiegnie specjalna karma, której granulki mają kształt sprzyjający czyszczeniu zębów naszego pupila. W sklepach z akcesoriami dla zwierząt można ponadto kupić rozmaite artykuły i płyny do codziennej pielęgnacji kota, w tym do pielęgnacji jamy ustnej i zębów. Spryskujemy nimi wnętrze jamy ustnej lub przecieramy zęby wacikiem nasączonym w preparacie. Taki specyfik rozpuszcza kamień nazębny i zapobiega jego odkładaniu. Raz na jakiś czas dobrze wybrać się do weterynarza na usuwanie kamienia nazębnego, ponieważ domowe zabiegi mogą nie wystarczyć.

Pamiętajmy by naszego kota nie karmić wyłącznie mokrą  karmą z puszki. To bardzo częsty błąd  niedoświadczonych właścicieli kotów. Taka dieta przyczynia się do różnorakich problemów w obrębie jamy ustnej kota. Jeżeli potrzebujmy rad dotyczących tego w jaki sposób układać jadłospis naszego pupila, zasięgnijmy rad u naszego weterynarza lub doświadczonego hodowcy. Stan zębów ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu zwierzęcia, a że kot nie może sam dbać o swoje uzębienie- wszystko w naszych rękach. Pamiętajmy, że zdrowe zęby u kota, to zdrowy cały kot i dużo mniej problemów.