Żywienie kota – mity żywieniowe

żywienie kotaPrawidłowe żywienie kota ma ogromny wpływ na jego zdrowie i zachowanie. Jednak w świadomości właścicieli wielu kotów funkcjonuje wiele niebezpiecznych mitów żywieniowych. Niebezpiecznych z tego względu, że mogą mieć one poważne konsekwencje zdrowotne dla naszych pupili. Niestety mity te nieraz są przekazywane i utrwalane z pokolenia na pokolenie, dlatego tak ważne jest mówienie o ich szkodliwości. Oto kilka nieprawdziwych twierdzeń dotyczących żywienia kota:

  • Żywienie kota wyłącznie mięsem np. wątróbką .

Stała mono dieta mięsna naraża kota na niedobór takich ważnych składników odżywczych jak wapń, fosfor, sód, żelazo, miedź i jod. Ponadto, podana jako przykład, wątróbka zawiera niezbyt korzystny dla zdrowia stosunek wapnia do fosforu, który może doprowadzić do schorzenia jakim jest wtórna żywieniowa nadczynność przytarczyc. Poza tym żywienie kota wyłącznie wątróbką doprowadza do kumulacji w organizmie witaminy A (skądinąd bardzo ważnej w diecie kota, oczywiście  w racjonalnej ilości) i co za tym idzie przemodelowania kości kręgów szyjnych spowodowanych toksycznym działaniem witaminy A.

  • Kot musi pić mleko

To chyba najczęściej powtarzana opinia. Oczywiście kocie oseski z korzyścią dla zdrowia i rozwoju przyjmują pokarm matki. Ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia takiego pokarmu. Inaczej sprawa ma się z dorosłymi kotami. Podawanie im mleka krowiego może powodować biegunkę osmotyczną, działać alergennie na skutek obecności kompleksu białek i laktozy, która nie jest tolerowana przez dorosłe koty. Ponadto mleko zawiera sporo kalorii, więc jego spożywanie prowadzić może do nadwagi.

  • Kotom trzeba podawać surową rybę

Okazuje się, że żywienie kota świeżą rybą przez okres około miesiąca już może doprowadzić do wystąpienia w żywienie kotaorganizmie kota braków witaminy B1, z powodu obecności w rybie tiaminazy, czyli substancji działającej dezaktywująco na tę witaminę. Co prawda istnieją gatunki ryb o obniżonej zawartości tego szkodliwego enzymu, jednak nawet w przypadku ich podawania nie sposób wyeliminować ryzyka zakażenia pasożytami czy bakteriami.

  • Wspaniały pomysł na dietę dla kota to tuńczyk lub sardynka w puszce

Ryba w oleju to smaczny posiłek  który będzie chętnie spożywany przez kota, jednak nie można powiedzieć, że będzie działał z korzyścią dla jego zdrowia. Schorzeniem, które grozi przy takiego rodzaju diecie jest uogólnione zapalenie tkanki tłuszczowej. Charakteryzujące się apatią i bolesnymi podskórnymi guzkami zlokalizowanymi w okolicy brzucha.
Jak widać mity dotyczące żywienia kota  i ich powielanie niesie za sobą ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych. Optymalnym pokarmem dla kota jest dobra jakościowo karma zbilansowana, którą można kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt. Jeżeli chcemy przygotowywać naszym pupilom jedzenie w sposób domowy, jest to możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, który pomoże ułożyć dietę zdrową i racjonalną.

<

Teksty opracowane w oparciu o artykuły z magazynu „OTO KOT” czerwiec 2013